Káva v Mexiku má mnoho podob. V Mexico City, jiných větších městech a místech s přílivem turistů se to začíná hemžit kavárnami nabízejícími výběrovou kávu. Na venkově ale bude vaší ranní realitou spíše Nescafé a to často i přímo v místech, kde se káva pěstuje.
Při troše štěstí dostanete místo rozpustné kávy café de olla, což je káva připravená tradičním způsobem se skořicí a nerafinovaným třtinovým cukrem piloncillo. Zahřeje vás po výletě v horách či skvěle doplní quesadillas nebo tamales k snídani. Jen si dejte pozor, zda dostáváte skutečně připravovanou kávu. Směs na café de olla totiž nabízí právě i Nescafé.
Pokud z nějakého důvodu preferujete řetězce, zajděte do Cielito Querido Café. Řetězec kombinuje roztomilý retro design s hravými texty, v kterých si často utahuje ze svého konkurenta se sirénou v logu, a kávu a čokoládu nabízí výhradně z mexické produkce. Místo mrkvového dortu si dáte tradiční mexické pečivo či třeba molletes.
Dalšími většími řetězci, které nabízí mexickou kávu, jsou Café Punta del Cielo a La Finca Santa Veracruz. Nejvíc připravené kávy prodává ale v Mexiku řetězec prodejen Oxxo. Nemějte vysoká očekávání, ale kafe za pár pesos oceníte při roadtripu, kdy vám určitě nedovolí usnout.
K procházce po koloniální čtvrti Coyoacán v Mexico City patří neodmyslitelně káva z Café El Jarrocho. Ve čtvrti najdete hned tři pobočky. Do Jarrocha se nechodí za kvalitou, ale za tradicí a káva vás nepřijde na více než 20 pesos. Zapadněte a vystůjte si frontu na typický kelímek v barvách mexické vlajky. Pro kompletní zážitek ho doplňte pytlíkem churros.
Pokud máte ještě prostor pro další dávku kofeinu a míříte spíše za kvalitou, vaším cílem musí být Café Avellaneda. Tato miniaturní kavárna začala jako první nabízet alternativní způsoby přípravy v Mexico City. Spolupracuje úzce s farmáři a hraje si i s pražením různě staré kávy. Kávu zde praží po kile a po každém pražení ji ochutnávají.
Nejen v Mexico City se již naplno rozjela třetí kávová vlna a ochutnat výběrovou mexickou kávu mimo zemi je obtížné, protože jí většinu skoupí místní kavárny a pražírny. Ty teď nejvíce trápí plíseň roya, která likviduje kávovníky. Byť je Mexiko v desítce největších producentů kávy a lídrem v produkci bio kávy, na mexickou kávu u nás běžně nenarazíte.
Káva se v Mexiku pěstuje především ve státech Chiapas, Veracruz, Oaxaca a Puebla. Na mnoha místech můžete navštívit farmy, které nabízejí prohlídku, muzeum a ochutnávky kávy. Většina farem ale praží kávu dost do tmava, takže i když se jedná často o kvalitní kávu, neočekávejte, že v ní objevíte subtilnější tóny.
Pokud vám nestačí prostě jen pít kafe a potřebujete politický podtext, je zapatistická káva volbou pro vás. V Česku si ji můžete dát jako cold brew z produkce F.H. Prager nebo objednat od Black Seeds Collective. Jejím pitím podpoříte ekonomickou soběstačnost zapatistických komunit v Chiapas.