Cenoty: osvěžte se v mayském podsvětí

Cenote Xkeken

Výlet na Yucatánský poloostrov bez koupání v cenotu prostě není kompletní. Cenote je oficiálně zatopený závrt krasového původu. Představte si je prostě jako krasové jeskyně naplněné vodou. Některým z nich se propadla střecha a vodní plocha je kompletně odkrytá, jiné jsou celé schované v podzemí a některé mají otevřenou i skrytou část. Přesný počet cenotů na Yucatáském poloostrově je obtížné stanovit, ale pohybuje se v tisících.

Navštívit můžete ale jen zlomek z nich – mnoho z nich je na soukromých pozemcích, nepřístupných či schovaných v džungli. Koupit si na Yucatánu parcelu s cenotem není nic zvláštního!

Gran Cenote

Gran Cenote

Vstupte do mayského podsvětí

V Mayské kultuře zastávaly cenoty důležitou funkci. Mayové je považovali za vstup do podsvětí. Sloužily jako zdroj vody a některé i k rituálním účelům. Například z Posvátného cenotu v Chicen Itzá byly vyloveny kostry lidských obětí a spousty předmětů ze zlata, keramiky, nefritu či dřeva.

Cenoty vznikly během dob ledových v pleistocénu, když byla nižší hladina moře. Většinou jsou vyústěním složitých sítí podzemních řek, které si občas prorazí cestu až k moři. V některých cenotech je možné objevit ve spodních vrstvách i slanou vodu (má nižší hustotu než sladká).

Cenote Xkeken

Cenote Xkeken

Yucatánské vápencové podloží je tvořené schránkami z mořských živočichů. Uvnitř některých cenotů lze spatřit i otisky jiných zvířat. Například v cenotu Kambul se našly fosilie žraloků a kapustňáků.

Křišťálově čistá voda cenotů samozřejmě nejvíc láká ke zchlazení, šnorchlování či potápění. Bohužel ne všude se o cenoty a jejich okolí starají tak, jak jejich křehký ekosystém vyžaduje. Testy vody vykazují známky znečištění v 80 % cenotů. Voda je znečištěna pesticidy, koliformními bakteriemi (přítomnými ve fekáliích), v horších případech slouží některé cenoty dokonce jako skládky.

Stačí si jen vybrat

To samozřejmě není případ těch určených ke koupaní. Cenotů je k dispozici spousta, stačí si jen vybrat, jestli preferujete otevřené, uzavřené či kompromis. Některé cenoty jsou také více upravené pro snadnější přístup návštěvníků – je pak na vás, zda vám vadí vybetonované části, které jaksi narušují přírodní charakter.

Cenoty se také liší podle vlastnictví a dostupných služeb. Můžete narazit na cenoty, které patří rodinám či ejidos (místním komunitám) či ty, které skoupily velké firmy pohybující se v cestovním ruchu. Tyto okolnosti se pak většinou projevují i na vstupném – můžete zaplatit od desítek do stovek pesos. V průměru se ale vstupné pohybuje od 100 do 150 pesos.

Cenote Samula

Hra světla pronikajícího do cenotu Samula

Pravidla pro správné průzkumníky cenotů

Kvůli ochraně ekosystému nepoužívejte před koupáním opalovací ani jiné krémy či repelenty. Vezměte si je ale s sebou, protože minimálně repelent využijete hned, jak vylezete z vody. Nevěšte se na kořeny stromů a nedotýkejte se krápníků. Určitě využijete vlastní šnorchl, ale v mnohých cenotech je ho možné zapůjčit.

A pár cenotů, kde jsem byla…

Ik Kil

Cenote Ik Kil

Cenote Ik Kil

Cenote v blízkosti Chichen Itzá, do kterého se míří zchladit mnozí návštěvníci této archeologické zóny. Turisty sem po návštěvě Chichen Itzá vozí i cestovní agentury. Očekávejte tedy opravdu hodně lidí. Pokud vás Ik Kil láká, vydejte se sem ráno či odpoledne před uzavřením, když už jsou autobusy s turisty pryč.

Oxman

Cenote Oxman

Cenote Oxman

Otevřený cenote poblíž Valladolidu. Bohužel se nám ho povedlo navštívit ve stejnou dobu jako autobus se zájezdem ze soukromé střední školy. Nechyběly repráky s hudbou a mohutné povzbuzování celé třídy, když kluci skákali z lana do vody. Ráda bych se vrátila, pokud nemáte smůlu na autobusovou výpravu, na moc lidí nenarazíte.

Xlacah

dzibilchaltun

V archeologické zóně Dzibilchaltún se můžete vykoupat v cenotu, kde bylo nalezeno mnoho obětních předmětů

Ochladit v tomto otevřeném cenotu se můžete při návštěvě archeologické zóny Dzibilchaltun. Je to skvělá kombinace, protože při prolézání pyramid je sluníčka většinou přespříliš. Cenote má mělkou část, kde dosáhnou i děti, druhá části se ale ztrácí v hlubinách. Vynášení nálezů z hloubek tohoto cenotu popisuje barvitě v knize Za tajemstvím mayských měst Miloslav Stingl.

Gran Cenote

želva Gran Cenote

V Gran Cenote se potkáte se želvami

Gran Cenote má otevřenou i uzavřenou část, Je vhodný ke šnorchlování i potápění. Velkým lákadlem jsou navíc želvy! Pozorovat je můžete při vyhřívání na sluníčku či si s nimi zaplavete přímo ve vodě. Vzhledem k blízkosti Mayské riviéry je cenote hojně navštěvovaný, je ale celkem rozsáhlý a návštěvníci se tu rozprostřou.

Xkeken a Samula

Cenote Samula

V roce 2010 se nám poštěstilo mít cenote Samula úplně jen pro sebe…

Dvojice uzavřených cenotů Xkeken a Samula je snadno dostupná z Valladolidu i na kole. Xkeken vás zaujme krápníkovými útvary a kořeny visícími ze stropu jeskyně. Sluneční paprsky sem pronikají jen několika dírami ve stropě. Do cenotu Samula zase proniká jen jeden silnější kužel světla a rozjasňuje tak průzračnou vodu.

Jitka Šnobrová
Mou vášní je už 10 let Mexiko. Prozradím vám, jak si ho užít na maximum. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře