Můj příběh

Mou vášní je už 10 let Mexiko. Prozradím vám, jak si ho užít na maximum.

Do Mexika jsem se poprvé dostala v roce 2010 v rámci studijního pobytu. Mexiko je jednou ze zemí s nejvyšší biodiverzitou na světě a já ho procestovala téměř celé.

Co všechno jsem v Mexiku zažila

Projela jsem soustavu kaňonů hlubší než Grand Canyon na severu, spala v hamace v deštných pralesech na jihu či (téměř) vylezla na pětitisícovky ve střední části Mexika. Surfovala jsem na pacifickém pobřeží, válela se v bělostném karibském písku a u toho koukala na mayské ruiny. Raftovala jsem na tyrkysových řekách, skákala z vodopádů, plavala v cenotech i sjížděla písečné duny na sandboardu.

Zblízka jsem viděla opice, papoušky, i krokodýly. Šnorchlovala jsem s tuleni, delfíny, pestrobarevnými rybami i želvami. Prošla jsem se v lese mezi stromy obalenými tisíci motýlů monarchů stěhovavých. Také jsem při východu Slunce sledovala tisíce ptáků vylétajících z obrovské jeskyně.

Užívala jsem si bloumání uličkami koloniálních měst a vyškrábala jsem se i na vrcholek mayských pyramid ztracených v džungli. Pozorovala jsem západ slunce z vrcholu zkamenělého vodopádu. Navštívila jsem opuštěná hornická města duchů v poušti i zapomenuté město uvnitř hory. Bloumala jsem mezi surrealistickými skulpturami v džungli obklopena orchidejemi a kolibříky.

Projížděla jsem zapatistickými vesnicemi. Viděla jsem, jak lidé v kostele obětují slepice a kosti a byla svědkem toho, jak celá vesnice odsoudila ženu za nedovolené černé praktiky. Ochutnala jsem kávu na kávové farmě a nechala si namlít vlastní směs čokolády přímo z kakaových bobů. Užívala jsem si čerstvé džusy za pár pesos i zrovna vylovené mořské plody a ryby.

Tělo a mysl jsem zregenerovala v \"prehispánské sauně\" – temazcalu - uprostřed zamlžených hor. Na trhu s černou magií jsem si nakoupila kouzelné pytlíčky, která mi zaručeně přinesou štěstí a také konsternovaně pozorovala oltáře Santa Muerte.

A spoustu toho zbývá

Rozhodně nejsem ještě u konce a na mém seznamu je spoustu dalších míst a zážitků. Chci vylézt až na vrchol těch pětitisícovek, vyzkoušet kitování, pozorovat hejna plameňáků, navštívit mokřady uprostřed pouště s jedinečnou faunou a florou a bílé písečné duny, potápět se nebo navštívit kostel uvězněný v lávě.

Dnes vím o Mexiku téměř vše

Dnes mě s Mexikem spojuje nejen čas strávený v zemi, ale i partner a dcera. Pohybovat se po Mexiku je pro mě dnes samozřejmé, ať už autem, autobusy, letadlem či \"colectivy\". Vím, že spoustu věcí je třeba zařídit až na místě, ale nemám z toho strach, protože vím, že domluvit lze v podstatě vše. Také jsem si jistější při jednání v Mexičany a vím, že náš direktivní způsob komunikace většinou nepřináší kýžené výsledky. Orientuji se v tom, které oblasti jsou bezpečné pro cestovatele a jaká pravidla je třeba dodržovat.

Tak to ale samozřejmě nebylo od začátku.

Když jsem zjistila, že mě přijali na výměnný pobyt do Mexika, byla jsem plná radosti i očekávání. Ve zkouškovém jsem prokrastinovala googlením míst, na které bych se chtěla podívat. Zároveň jsem si vůbec nedokázala představit život v Mexico City, i když jsem se tam moc těšila. Asi jako všichni jsem slyšela, že je nebezpečné.

Už během svého pobytu jsem pochopila, že realita je trochu jiná. Ano, v Mexiku jsou čtvrti, kde bych nikomu nedoporučila jít jen tak na procházku, ale i takové, kam můžete vyrazit bez větších obav. Ale rozeznat, která čtvrť je \"ta nebezpečná\" pro mě bylo delší dobou mystérium. Za ty roky jsem své rozlišovací schopnosti značně vylepšila, byť ne vždy mě to přivedlo do příjemných situací. Podobně už vám spolehlivě vysvětlím, jak poznat hodinový hotel a neobjednat si tam tak ubytování.

Mé pobyty v Mexiku mě už vycvičily, takže spoustu zvyklostí, které připadají kamarádům přijíždějícím z Čech zvláštní, již považuji za normální. Přesto mě pokaždé něco překvapí a nad některými věcmi se nepřestanu vztekat, i když vím, že prostě takové jsou a jiné nebudou. No ale to by Mexiko nebylo Mexikem, ale nudnou evropskou zemí.

Zažijte to nejlepší z Mexika i vy

Každá cesta pro mě nepředstavuje jen odškrtnutí dalšího místa ze seznamu, ale především zážitek. A mým cílem je navést k takovým zážitkům i vás. Pojďte Mexiko objevovat se mnou!

 

 

 

jitka šnobrová
teotihuacán
hierve el agua
nevado de toluca
puerto escondido surf