Taco Chronicles: Jezte tacos a stanete se Mexičany

Na Netflixu se vyloupl poklad, který je v českém kontextu zdánlivě hlavně pro foodies a opravdové nadšence do Mexika. Nenechte se zmást, Taco chronicles je mnohem víc než gastro show a v šesti dílech se dozvíte o mexické duši a kultuře více než v hodinách seriózních dokumentů.

Taco spojuje Mexiko

Taco je prostě esencí mexické gastronomie a kultury a každý Mexičan k němu má vztah. Taco se často jí na ulici a nedělá rozdíly mezi sociálními třídami. U umaštěných stánků potkáte jak dělníky, tak lidi z kanceláří. Taco je jen jedno a spojuje celou společnost. Zní to pateticky?

Filosofické výpovědi Mexičanů shlukujících se u stánků o smyslu tacos vám dokáží, že se spíše než o patos jedná o autenticitu. Navíc taco výše uvedené schopnosti opravdu má a v seriálu mluví vlastním hlasem.

Pokud tápete v druzích tacos, po shlédnutí budete vědět, jaký je rozdíl mezi tacos al pastor, de carnitas, carne asada, canasta, barbacoa a guisado. Především ale uvidíte tvrdou práci lidí, kteří je připravují, ale také lásku, zápal, nadšení, hrdost, tradici a pokoru.

Autentické výpovědi Mexičanů u stánků s tacos v nočních hodinách vám dokáží, že láska k tacos je opravdu nefalšovaná

Autentické výpovědi Mexičanů u stánků s tacos v nočních hodinách vám dokáží, že láska k tacos je opravdu nefalšovaná

Co je víc: Taco nebo knedlík?

Dovedete si představit seriál o knedlu zelu a svíčkové, kde by se hosté (téměř) se slzou v oku rozpomínali, že do této restaurace je na svíčkovou vodil už jejich dědeček a oni v tradici pokračují se svými dětmi? A naopak rodiny, které drží kuchařské řemeslo už v několikáté generaci?  Možná právě proto je mexická kuchyně na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, zatímco ta česká ne…

Seriál nás zavede v procesu přípravy tacos mnohem dál než do taquerie. Uvidíte rodiny, které dobytek chovají a porážejí, sbírání šťávy magueye, jehož listy se používají k přípravě barbacoa, či se vydáte na trhy pro ty nejčerstvější ingredience.

Tacos z autoservisu či LGBTI friendly

Najíte se i v taquerii, která se taquerií stává až večer, protože před den je autoservisem, či taquerii se servisem do auta, kde číšníci roznášejí objednávky v běhu. Také poznáte transgender ženu Marve, která připravuje a prodává tacos de canasta v tradičním oaxackém kroji.

Základem dobrých tacos je samozřejmě tortilla. Vydáte se do státu Tlaxcala, kde pod úpatím vulkánu Malinche pěstují kukuřici tradičním způsobem a pečují o její původní druhy, které dnes již byly téměř vytlačeny bílou kukuřicí.

Marven aneb Lady Tacos

Marven aneb Lady Tacos

I vy můžete být Mexičanem

Je až těžko uvěřitelné, že jídlo může vzbuzovat tolik emocí a vášnivých debat. „Když připravujeme tacos, chceme se spojit s dušemi lidí. A když nejsou Mexičané, mohou se jimi stát skrze tacos,“ konstatuje šéfkuchař Roberto Solis.

„A to je Mexiko, dobré taco“, zakončuje první díl seriálu jedna zákaznice. A co vy, už je vám jasné, co budete jíst v Mexiku?

Seriál je k dispozici i s českými titulky, takže žádné výmluvy, je přístupný opravdu všem!

Jitka Šnobrová
Mou vášní je už 10 let Mexiko. Prozradím vám, jak si ho užít na maximum. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře