Covidové cestování po Mexiku

Doporučení samozřejmě zní „zůstaňte doma“, rozhodně vás k cestám po Mexiku nevybízím. Na druhou stranu z četných dotazů vím, že se do Mexika chystáte tak jako tak. Zároveň nebudete jediní. Vzhledem k tomu, že Mexiko nezavedlo povinné testy při vstupu do země ani neomezilo vstup turistům, stalo se v roce 2020 třetí nejnavštěvovanější zemí, kam se vyhouplo ze sedmého místa v roce 2019.

Jasně, relax chceme všichni

Nabídky akčních letenek navíc nepolevují, ale kupovat je třeba z Německa je asi nad moji přijatelnou míru rizika…

Calakmul je bez davů vždy. Při pohledu do nekončící džungle na chvíli zapomenete i na covid
Calakmul je bez davů vždy. Při pohledu do nekončící džungle na chvíli zapomenete i na covid

Já sama jsem v minulém roce plánovala intenzivně cestovat nejen po Mexiku a pobyt na Yucátánském poloostrově na přelomu roku pro mě byl opravdu ozdravný, takže chápu. Vše se samozřejmě může změnit ze dne na den a to včetně možnosti odletu či návratu.

Unikátní maska z Calakmulu v muzeu v Campeche

Otevřeno? Jak co a jak kde…

V opatřeních je poněkud obtížné se orientovat, často se liší na úrovni jednotlivých měst ve stejném státě. Navíc semafor stejné barvy ve dvou různých městech nemusí znamenat, že platí identická opatření (někde třeba při oranžovém semaforu ponechají muzea otevřená a jinde ne). V současném době se situace vyvíjí k horšímu. V Quintana Roo se červeným semaforem vyhrožuje, ale jako turista zatím nic nepoznáte.

Na Chicen Itzá dál proudí davy...
Fotka bez lidí je skoro umění. Na Chichen Itzá dál proudí davy…

Nejnavštěvovanější archeologické zóny na poloostrově jsou otevřené. U méně navštěvovaných je problém sehnat aktuální informace, seznam otevřených zón na stránkách Národního antropologického a historického institutu je silně neaktualizovaný a málokdy se někam dovoláte. 

...ale třeba v Aké je zavřeno
…ale třeba v Aké je zavřeno

Takže do zón, kde byste zřejmě byli jedinými návštěvníky, se často nepodíváte, byť personál je tam přítomný, zatímco na Chichen Itzá davy normálně proudí. Někde je pohyb návštěvníků omezen kvůli možnému shlukování (například není možné vylézt na hlavní pyramidu v Cobá).

Cenoty jsou většinou otevřené

Většina přírodních památek jako cenoty je také otevřená. Chce to být flexibilní a pokud místo vytouženého cíle uvidíte zavřená vrata, je prostě třeba změnit plán. Místní, kteří na turismu závisí, vás uvidí moc rádi.

Popocatépetl
Ani zde v parčíku neposedíte. Výhledy na Popocatépetl vám nikdo nezakáže, ale národní park má zavřeno

Zůstaňte na Yucatánu

Mimo Yucatánský poloostrov a plážové destinace turisté zas tak vítáni nejsou. Archeologické zóny, muzea a další turistické atrakce jsou většinou zavřené. Podobně je to i s centry měst, kde jsou mnohdy opáskovaná náměstí a jídlo často pořídíte jen s sebou.

Národní parky a jiné přírodní cíle jsou také často zavřené (například Popocatépetl a Iztaccíhuatl, Nevado de Toluca či Pico de Orizaba) byť v mexických horách opravdu tlačenice nehrozí.

Monarchové sice létají o sto šest, bohužel od února je ale rezervace kvůli covidu zavřená

Pokud se tedy do Mexika chystáte, buďte na vzduchu, půjčte si auto a dodržujte prosím opatření. Chápu všechny, kteří si do Mexika jezdí odpočinout od domácích restrikcí, ale na některých místech to vypadá, že turisté zapomněli, že právě probíhá pandemie, a jsou naštvaní, když jim policie rozežene ilegální party. Doplácí na to ale místní, kteří se do soukromé nemocnice na rozdíl od turistů nedostanou. 

V Celestúnu se mezi mangrovníky také podíváte
V Celestúnu mezi mangrovníky

Se zavedením povinnosti testů při vstupu do USA se zvýšila jejich dostupnost a snížila cena. V Cancúnu na letišti lze PCR test absolvovat za 2000 pesos, antigenní za 300. V Mexico City počítejte s o něco vyššími cenami.

Jitka Šnobrová
Mou vášní je už 10 let Mexiko. Prozradím vám, jak si ho užít na maximum. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře