Ačkoliv kakao zřejmě pochází z Amazonie, v prehispánském Mexiku mělo velký význam. Olmékové byli první kulturou, u které je domestikace této rostliny doložena. Mayové podávali tento nápoj svým vládcům, zatímco Aztékové používali kakaové boby jako platidlo. A výraz chocolātl pochází právě z náhuatlu, takže do Mexika stopy za čokoládou určitě vedou.
Pokud máte rádi tabulkovou čokoládu, nad nabídkou v mexických obchodech zřejmě zapláčete. Americké čokolády Hershey’s a mexická Vaquita viděly kakao možná tak z rychlíku. O něco lépe chutnající značky jako Ritter Sport či Lindt, sice seženete, ale za výrazně vyšší ceny než doma.
Čokoholici nemusejí zoufat. V Mexiku se ale čokoláda hlavně pije. Kakaové boby se umelou s cukrem, skořicí vanilkou, mandlemi či jinou ingrediencí. V závislosti na jejich poměru je výsledkem prášek či pasta, kterou můžete koupit v tabulkách či kolečkách a čokoládu si z ní připravit. V Mexiku se čokoláda tradičně pije připravená do vody, ale není problém si ji objednat i na mléčné bázi.
Pití čokolády je tradiční především pro stát Oaxaca. Nejvíce kakaa se pěstuje ve státech Tabasco a Chiapas. Domácí produkce ale poptávku nenasytí a import kakaa odjinud ji několikanásobně převyšuje.
Většina prodávaných směsí obsahuje na můj vkus moc cukru. Proto si většinou nechávám namíchat směs vlastní. Například v Oaxace narazíte na molinos, kde vám čokoládu umelou, celkem snadno. Čokoládovou pastu vám připraví i třeba v prodejnách Mayordomo, byť o mexické autenticitě mám v tomto případě pochybnosti, protože se proslýchá že velké firmy používají levnější africké kakao.
Směs se běžně připravuje na elektrických mlýncích, ale můžete narazit i na ukázku tradiční přípravy v hmoždíři a ručním mlýnku.
Pokud jdete především za kvalitou, zamiřte do čokoládoven, kde koupíte pralinky, tabulkovou čokoládu i boby. Kvalita je ale vyvážena cenou a běžní Mexičané rozhodně pralinky ve velkém nenakupují. Čokoládu od drobných mexických výrobců podporujících místní družstva najdete například i v obchodech s bio a lokálními potravinami. Přímo v Oaxace například v Mercado Orgánico La Cosecha.
Nejlepším způsobem, jak různé druhy čokolády ochutnat, jsou trhy, slavnosti či různé akce, které právě malé výrobce představují. A vzhledem ke snahám obnovit tradiční pěstování kakaa jich najdete čím dál tím více.
Zapomeňte na bílou čokoládu, která se s kakaovým máslem potkala jen vzdáleně a vyzkoušejte bílé kakao. Jedná se o příbuzného kakaa (Theobroma bicolor) a s jeho plody lze nakládat v podstatě stejně jako s kakaem samotným. Pasta z bílého kakaa (bílé kakao, kokosový olej a vanilka) od Yé-la patří mezi nejlepší věci, které jsem kdy ochutnala (resp. vylízala celou sklenici) a nemusím dodávat, že Nuttela a podobné rádoby kakaové pomazánky nemají ve srovnání vůbec šanci.
Kakao najdete i v řadě tradičních nápojů. Většina z nich je na bázi kukuřičné masy. Až uvidíte prodávat nějakou paní u silnice cosi do plastových kelímků, neváhejte a ochutnejte. S největší pravděpodobností narazíte na pozol, tejate nebo champurrado.