Proč nenavštívit Acapulco

O málokteré destinaci v Mexiku panují tak zkreslené představy jako o Acapulcu. Podloženo to mám sice jen málo vypovídajícím výzkumem mezi přáteli a známými, nicméně i tak považuji za důležité zdůraznit, že Acapulco patří k destinacím, kterých by se návštěvníci Mexika měli spíše vyvarovat. Když mi někdo nadšeně oznámí, že by se chtěl v Mexiku také podívat někam k moři, například do Acapulca, vyvolává to ve mě upřímné zděšení. Ale proč?

Omšelá sláva

Představa Acapulca coby ekvivalentu Cancúnu, tedy místa, kde můžete strávit pohodovou dovolenou v resortu je totiž poněkud archaická. Acapulco bylo luxusním letoviskem již v třicátých letech minulého století. Populární se stalo obzvláště v 50. letech, kdy se v něm s oblibou rekreovali Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot či Frank Sinatra. V té době tam strávili líbánky i John a Jacqueline Kennedyovi.

Skokani na La Quebrada jsou jednou z ikon Acapulca

Skokani na La Quebrada jsou jednou z ikon Acapulca

Větším rozvojem prošlo Acapulco od 50. do 70. let, kdy byly postaveny (v té době luxusní) hotely v oblasti Zona Dorada. Tedy to, co jste možná viděli v muži z Acapulca. Nic proti Belmondovi, ale se vaše představa Acapulca zakládá na tomto filmu, připomínám, že od jeho natočení už uplynulo 45 let.

Problémem většiny hotelů z této oblasti je, že od doby, kdy byly postaveny, se moc do jejich renovace neinvestovalo. Bohužel se mi povedlo strávit jednu noc v omšelém hotelu v Zona Dorada. Dodnes úplně nevím, jak s tímto bizarním zážitkem naložit. Personál hotelu se pořád tvářil, že jsme v luxusním zařízení se vším komfortem. Nicméně dojem z velkorysých pokojů s mramorovou podlahou poněkud shazoval zastaralý nábytek a zařízení, smradlavá koupelna a příšerné jídlo.

Klientela hotelů ze Zona Dorada se změnila a místo mexické smetánky mezi ní najdete nižší střední třídu, která si vysněnou all-inclusive dovolenou v rezortu náležitě užívá. Mexičané v hotelu vypadali spokojeně a zřejmě neměli pocit, že by snad za svoje peníze nedostávali odpovídající služby, zatímco mě ta nijak levná ušmudlanost přišla naprosto absurdní. Pokud byste si chtěli něco takového zažít a do Acapulca se vám nechce cestovat, doporučuji film Semana Santa na Netflixu.

Prostě pláž

Acapulco je pořád pro Mexičany z hlavního města nejbližší pláží a místem, kde si užít nočního života

Acapulco je pořád pro Mexičany z hlavního města nejbližší pláží a místem, kde si užít nočního života

Acapulco je nejbližším místem, kam se z Mexico City dá zajet na pláž. Z hlavního města se tam autem dostanete za čtyři hodiny, což je pořád snesitelná cesta na prodloužený víkend a mnohé movitější rodiny z Mexico City mají v Acapulcu apartmány či timeshary.

Před hotely ale nejdete jen uzoučký kousek pláže plný lidí. Na noční romantiku zapomeňte. Z bezpečnostních důvodů některé hotely pláže večer zavírají. Upřímně, hezčí hotelové pláže najdete určitě v Karibiku. A pokud chcete pláž bez lidí, asi vám nemusím vysvětlovat, že v letovisku ji prostě nenajdete.

Bezpečnost

Večerní procházky po pláži se v některých částech Acapulca nedoporučují

Večerní procházky po pláži se v některých částech Acapulca nedoporučují

Acapulco bohužel v posledních letech vede smutnou statistiku města s největším počtem vražd v Mexiku. Osobně jsem v Acapulcu byla asi třikrát, přičemž se většinou jednalo o přespání při návratu z jiné cesty. I tak moje zkušenost zahrnovala vrtulník s ostřelovači, checkpointy se zakuklenými policisty ve čtyřicetistupňovém vedru či výzvu, ať si při čekání na čerpací stanici raději jdu sednout s dcerou do kanceláře.

Letos při příjezdu od Barra Vieja jsme kromě checkpointu policie byli uvítání i autodefensas. Jedná se o autonomní ozbrojené skupiny, které zakládají místní, když mají pocit, že je vláda dostatečně nechrání proti drogovým kartelům. Zprávy ze září dokonce mluví o tom, že ochranu města převzaly federální složky kvůli zkorumpovanosti místní policie (což se v posledních letech nestalo poprvé).

Jeďte radši do Cancúnu

Bohužel, éra zlatých padesátých a sedmdesátých je pryč. Pokud vyhledáváte dovolenou v rezortech, na Mayské riviéře určitě za své peníze obdržíte adekvátnější služby a hlavně ji strávíte bezpečněji. Hotely v Acapulcu se navíc zaměřují na Mexičany, což se odráží i v nabídce jídel a nápojů i službách celkově.

V Acapulcu se prolíná hodně světů a je určitě lepší sociologickou sondou do mexické společnosti než třeba Cancún. Najdete zde luxusní sídla těch opravdu bohatých, dovolenkující Mexičany, kteří bohatí sice nejsou, ale chtějí si dopřát status all-inclusive dovolené na místě, které kdysi bylo jen pro vyvolené, a také mexickou střední třídu, která to prostě neřeší a chce si o víkendu zapařit a vypnout.

To celé se odehrává v místě, o které bojují drogové kartely, a místní platí výpalné, aby přežili. Ač jsem příznivcem cestování mimo nejzprofanovanější cíle a hledání autenticity, vězte že Acapulco je mixem těch nejnegativnějších jevů současného Mexika a bude lepší, když tam prostě nepojdete.

Co když do Acapulca musíte

Pokud se z nějakého důvodu musíte v Acapulcu zdržovat, doporučuji trávit čas hlavně na hotelu a nikde se po nocích neprocházet. Jestli se nechcete spálit v omšelém hotelu s retro zařízením a službami, vybírejte spíše hotely na Punta Diamante, kde najdete ty nejnovější. Pokud hledáte ubytování v soukromí, prověřte si, že je oblast (v rámci aktuální situace) bezpečná.

Jitka Šnobrová

Mou vášní je už 9 let Mexiko. Prozradím vám, jak si ho užít na maximum.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Komentáře