Je cestování po Mexiku bezpečné?

Lanchas Yaxchilán

Tuto otázku dostávám skoro pořád od těch, co se do Mexika chystají, i od těch kteří sedí v klidu doma a jenom koukají na zprávy. Ještě nedávno bych na ni odpověděla nějak takto: Hlavně na severu a západě země jsou regiony, kde je násilí spojené s drogovými kartely vyšší. Pokud se ale chystáte na poloostrov Yucatán, nemusíte se ničeho obávat. Stát Quintana Roo, kam na Mayskou riviéru míří většina turistů, nechávají kartely v klidu, protože vědí, jak je pro místní turismus důležitý.

Bohužel se za poslední rok hodně věcí změnilo. V lednu šokovaly zprávy o útoku během festivalu elektronické hudby BPM v Playa del Carmen, který je vyhledáván právě cizinci. Za útoky prý bylo nezaplacené výpalné. Od té doby incidentů v regionu přibylo, byť se nejednalo o útoky na turisty, ale o vyřizování účtů.

Kde je bezpečno

Pokud o cestě do Mexika přesto uvažujete, vězte, že turisticky nejzajímavější oblasti jsou pořád mezi těmi nejnebezpečnějšími. Stát s největším množstvím násilností je podle organizace Institute for Economics & Peace aktuálně Guerrero. Návštěvu Acapulca si opravdu radši odpusťte (a ručím vám za to, že je to tam dost jiné, než si představujete). Pokud se ale chystáte za karibskými plážemi, státy Yucatán a Quintana Roo patří v zemi pořád mezi nejbezpečnější. A jestli vás láká poznat pralesy, mayské památky a indiány, Chiapas najdete v žebříčku také mezi nejbezpečnějšími státy.

Mapa Mexika podle bezpečnosti

Bezpečnost v mexických státech – zdroj: Institute for Economics & Peace

 

Poloostrov Baja California, který je populární především mezi americkými turisty se nachází na posledních místech žebříčku. Co se týče státu Baja California Sur, kam míří většina turistů (Los Cabos, La Paz), násilné útoky se odehrávají především mezi kriminálními organizacemi a turisté nejsou jejich cílem. Domnívám se, že i v tomto regionu můžete strávit klidnou dovolenou, pokud se budete držet pravidel níže.

Necestujte v noci

Jistá obezřetnost je určitě na místě, především pokud se pohybujete sami. Pokud cestujete autem do odlehlejších lokalit, naplánujte si cestu tak, abyste nejeli v noci. Pravděpodobnost, že se připletete někam, kam byste neměli, je určitě nižší. V regionech se zhoršenou bezpečnostní situací stojí za to využít placených dálnic. Checkpointy federální policie či armády jsou v některých státech Mexika celkem běžné. Jako turisté asi nebudete podezřelí z kriminální činnosti, ale může vám být prohledáno auto, případně budete požádáni o doklady a odpověď na několik obligátních otázek (nejčastěji odkud a kam jedete).

Co se Mexico City a jiných velkých měst týče, je třeba si uvědomit, že ani samotní Mexičané jen tak některými čtvrtěmi necourají. Pro výpravu do těch potenciálně nebezpečných míst ale asi ani nebudete mít žádný důvod. V noci se určitě vyplatí používat taxi zavolané z hotelu či Uber a to i v centru Mexico City. Mexičané mířící za nočním životem se sami bez auta neobejdou a na skupinku kamarádek pohybující se v pozdních nočních hodinách pěšky jako v Praze tam opravdu nenarazíte. Není třeba mít panickou hrůzu z okradení při cestě metrem, ale jako v každé jiné zemi se vyplatí jistá dávka obezřetnosti a sledovat svůj instinkt.

Jitka Šnobrová
Mou vášní je už 10 let Mexiko. Prozradím vám, jak si ho užít na maximum. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře