Na duben jsem měla naplánovaný roadtrip po Yucatánu. Bohužel z něj sešlo a vzhledem ke zdravotnímu stavu dcery a nedostatku času jsme se rozhodli využít zpáteční letenky a rezervovaného auta a strávit alespoň tři dny v Tulumu.
Důvodem, proč Tulum navštěvuje většina turistů, je archeologická zóna přímo u oceánu a samozřejmě pláž s bělostným pískem a azurovou vodou hned vedle ní. My jsme tentokrát pyramidy vynechali. Každopádně, pokud se k nim chystáte, doporučuji si důkladně přivstat a už v 8 ráno stát u brány. Pyramidy totiž berou útokem autobusy mířící do Xel-há a ostatních zábavních parků a bývá tam opravdu narváno
Pokud zrovna moře nevyplaví řasy, je tulumská pláž jednou z nejkrásnějších v Mexiku. V celkem pohodové atmosféře se můžete opalovat, užívat si bělostného písku či si dát drink. A pokud vás baví či chcete vyzkoušet kitesurfing, je Tulum jedním z top míst.
Jen ubytování na pláži je jaksi drahé. Pokud se spokojíte s chatkami a společnými sprchami, pár možností, které vás úplně nezruinují, na pláži je. Jinak doporučuji hledat v městečku Tulum. Na pláž se dostanete taxíkem, na kole či vlastním autem.
Při cestě na Yucatánský poloostrov by byla škoda alespoň jeden cenote nenavštívit. Každý je něčím specifický. Gran Cenote, ke kterému se z Tulumu dostanete snadno i na kole, je fajn, pokud chcete okusit něco od každého. Má uzavřenou i otevřenou část, je atraktivní pro šnorchlování i potápění a navíc si v něm zaplavete se želvami.
Laguna Kaan Luum s průzračnou vodou a jemným pískem je dalším z míst, kde se budete cítit jako v ráji. V současné době je střed laguny, který je hluboký až 80 metrů, oplocen a není možné si půjčit kajaky a paddle boardy jako dříve. I tak ale stojí koupání za to. U laguny najdete hlavně mexické rodiny a je dobré si přivstat, pokud ji chcete mít pro sebe.
Jedním z výchozích bodů, z kterých je možné prozkoumat biosférickou rezervaci UNESCO Sian Ka’an je archeologická zóna Muyil. Zóna není nijak rozsáhlá a na rozdíl od Tulumu v ní budete možná i úplně sami. Nedívejte se jen po pyramidách, ale občas zvedněte hlavu do větví stromů, kde se prohání chapáni (opice). Dále vás čeká naučná stezka vedoucí rezervací. Určitě vylezte na vyhlídkovou věž, z které nad korunami stromů uvidíte azurové laguny.
Také doporučuji poněkud předražený výlet po laguně. Její vrcholem je plutí v jednom z kanálů mezi mangrovníky. Půjčené vesty vás příjemně nadnáší a vy se necháte unášet proudem. Nezapomeňte s sebou vlastní šnorchl!