Čtvrť Tepito má v Mexico City špatnou pověst a většina obyvatel hlavního města se při zmínce, že by se měla do Tepita vydat, osype. Tepito je vyhlášeno obrovským tržištěm, na kterém seženete v podstatě všechno, jehož historii je možné vystopovat až k předkolumbovským časům. Jistě, v té době se tam sice neprodávala padělaná DVD a trička, ale zboží, které nebylo možné koupit v Tlatelolcu. Každopádně čtvrť má obchod s nejen ilegálním zbožím prostě v krvi.
To není všechno, Tepito se hrdě hlásí k odporu proti vládním zásahům a svému statutu „barrio bravo,“ (drsné čvrti). Nebezpečných čtvrtí, kterým se ostatní obyvatelé Mexico City vyhýbají, je spousta. Tepito se ale pyšní specifickou historií i kulturou, jíž se například věnuje fotografická kniha Tepito bravo el barrio.
Tepito má boj a odpor v sobě. V oblasti odolával Cuauhtémoc po dobu 93 dní Španělům. Dnes se Tepito brání proti developerům a vládě a bojuje za šedou ekonomiku, která je jeho páteří. Obyvatelé Tepita praktikují svůj vlastní kapitalismus, kterému vládne obchod v hotovosti, jež nemůže být vládou monitorován ani zdaněn. Prostě Tepito existuje, protože se brání (Tepito existe porque resiste).
Určitě vás okradou/unesou/zabijí, když se do Tepita vypravíte? Když se vyrazíte na tržiště, bude lepší, když nebudete mávat svým posledním iPhonem a nevezmete si s sebou větší sumu peněz, než potřebujete. A ano, berte to tak, že výlet absolvujete na vlastní nebezpečí, nicméně si nemyslím, že by byla návštěva trhu extrémně nebezpečná. Bloumání po zbytku čtvrti bez doprovodu bych se ale určitě vyhnula.
Já jsem chtěla čtvrť poznat blíže a na prohlídku se vydala s místním kronikářem Alfonsem Hernándezem Hernándezem. Alfonso organizuje prohlídky čtvrti o sobotách, pokud se mu shromáždí zájemci. Bohužel prohlídky nepořádá v angličtině, ale určitě je možné se zúčastnit, pokud s sebou někoho hovořícího španělsky máte.
Výhodou je, že Alfonso se v Tepitu se všemi zná a pokud chcete ve čtvrti fotit, nemusíte mít obavu foťák či telefon vytáhnout. Všichni lidé, ke kterým nás Alfonso zavedl, byli srdeční a vypadalo to, že mají radost, že Alfonso ukazuje čtvrť i v jiném světle.
Naší první zastávkou byl Mural de los Ausentes, věnovaný obětem obchodu s drogami a jiného násilí. Mural znázorňuje zemřelé na pouti do chrámu Santuario del Señor de Chalma asi 80km od Mexico City, kterou Tepiťané tradičně absolvují.
V podstatě hned za rohem se nachází první oltář Santa Muerte. Kult Santa Muerte v Mexiku vyznávají především chudší lidé či ti, kteří žijí na okraji společnosti. Pro členy drogového kartelu či prostitutky nemá katolická církev moc pochopení, zatímco Santa Muerte nikoho nesoudí a je ji možné požádat o pomoc i v záležitostech, s kterými se k tradičním svatým chodí obtížně.
V roce 2010 vystavila Doña Quetita Santa Muerte ve svém domě a místo se postupně proměnilo v první oltář věnovaný tomuto kultu. Lidé Santa Muerte zapalují svíčky, přinášejí občerstvení či posílají skupiny mariachis, aby jí zahráli.
Další zastávka se konala u stánku doñy Elvie, která má údajně nejlepší migas v celém Tepitu. Tento pokrm se sestává z vývaru z kostí a starého chleba a prý místním obyvatelům pomohl překonat období hladu. Ochutnat ho prý chodí zástupy foodies. My se neodvážili a dali si jen kávu. Doña Elvia se nám každopádně pochlubila, že o jejím stánku se píše i v číslu Playboye, které bylo Tepitu věnováno.
Vencidades jsou typ obytných jednotek, které byly stavěny především pro sociálně slabé. Dříve jejich obyvatelé sdíleli sociální zařízení a některé jiné služby. Při zemětřesení v roce 1985 bylo bohužel mnoho z nich zničeno. Podívali jsme se do nejstarší stojící vencidad u tržnice a také navštívili tzv. Bílý dům. Jedná se o vencidad, která byla po zemětřesení zrekonstruována. Alfonso ale upozorňuje, že byla záměrně vystavěna z levných materiálů, aby postupně zchátrala.
U tržiště také najdeme mural věnovaný sedmi Cabronas, což jsou významné ženy z Tepita. Najdete mezi nimi i Quetitu či Lourdes, která vede seminář albures (dvojsmyslných vtipů).
Uprostřed tržiště se skrývá fotbalový stadion Maracaná. Na svátek svatého Františka z Assisi na něm také probíhá utkání Las Gardenias. Jedná se o tým travesti žen, a jak můžete vidět například v dokumentu Vice, nejedná se o úplně standardní zápas. Většina hráček pracuje v kadeřnictvích v Tepitu a s jednou z nich jsme měli možnost se potkat.
Ano, na trhu v Tepitu seženete opravdu vše. Kromě pirátských DVD a padělaného oblečení zde ale najdete i například výprodej značkového oblečení z obchodů. Také předměty denní potřeby naleznete o mnoho levněji než ve standartních obchodech. Alfonso nám některé prodejce představil. Poznali jsme například excelentního hodináře, který navštěvoval i kurzy ve Švýcarsku či majitele obchodu s hudbou, ve kterém naleznete nahrávky, které jinde neseženete.
Výlet jsme zakončili v jediné taquerii, u které je prý možné zaručit, že dorazíme v pořádku domů. Tam jsme sice dorazili, ale i tak mělo jídlo jisté nežádoucí vedlejší účinky.
Pokud vás zajímají subkultury a alternativní či dark tourismus, výlet do Tepita vás určitě nezklame. Dávejte ale na sebe pozor a rozhodně se nikam mimo trh nevydávejte sami.