Pokud vás kromě pláží zajímá i kultura a historie, může být pro vás inspirací seznam Pueblos Mágicos (kouzelných měst). Program iniciovalo v roce 2001 Ministerstvo turismu a zahrnuje města, která jsou významná historicky, silně ovlivněna indiánskou kulturou, zachovávají kulturní tradice či jsou jinak důležitá pro historii Mexika.
Seznam nyní čítá 111 měst a údajně má být definitivní. Domnívám se ale, že z pohledu zahraničního turisty nejsou všechny cíle úplně vyvážené.
Zatímco některá místa jako Taxco vás nadchnou historií a koloniální minulostí, v některých se budete cítit magicky (pro mě třeba Tepoztlán) a na jiných si budete připadat jako byste právě do historie přicestovali (Real de Catorce).
Některá jsou prostě surreálná (Xilitla), jinde se jedná o malebná městečka (Coatepec či Valadollid) a v některých je prostě fajn atmosféra (Todos Santos). V některých Pueblos Mágicos ale budete přemýšlet, co je na nich tak zvláštního. Proto si nemyslím, že označení Pueblo Mágico automaticky znamená, že město musíte navštívit.
A jaká jsou podle mě ta nejkouzelnější Pueblos Mágicos?
Magický Tepoztlán přitahuje umělce, vyznavače alternativního životního stylu, kteří věří že má místo zvláštní energii, i turisty. Hlavní atrakcí jsou zbytky pyramidy Tepozteco, za kterými se musíte vyšplhat do sedla nad městečkem.
Chrám byl zasvěcen bohu Tepoztécatlovi, který se staral o plodnost, sklizeň a pulque. Tento nápoj ze zkvašené agávové šťávy, který se pil při náboženských obřadech, koupíte i v několika obchodech různých příchutích. V restauracích a kavárnách je příjemné posezení ve dvorech či na balkónech s výhledem do koloniálních uliček.
Upřímně, Real de Catorce leží trochu mimo typické turistické cíle. Když už se ale do městečka konečně doharcujete po dlážděné cestě a projedete tunelem v hoře, odměnou vám bude přesun do časů mexické stříbrné horečky. Městečko schované mezi horami totiž působí jako by se v něm zastavil čas.
Brzy ráno je ideální vyrazit do opuštěných měst duchů v kopcích, než vás sežehne slunce. Pokud hledáte jiný druh magických zážitků, není obtížné domluvit si výlet za kaktusem peyote obsahující mezcalin, který v okolní poušti roste.
San Cristóbal je bránou do indiánských i zapatistických vesnic a základnou pro spoustu dalších výletů. Ranními zamlženými uličkami se vydejte na jeden z nejlepších trhů s artesanías v Mexiku. Vegetariáni, vegani i ti, co mají chuť na něco jiného než na tacos, zajásají nad výběrem restaurací.
Město zároveň přitahuje příznivce zapatismu a všechny možní hippíky. Zvolněte a poseďte chvilku na kávě (samozřejmě zapatistické) či zajděte si na politický dokument či výstavu.
Xilitla jse celkem roztomilé mexické městečko. Pravou magii ale najdete v Las Pozas. Tuto surreálnou zahradu uprostřed džungle postavil surrealistický mecenáš Edward James. Mezi betonovými skulpturami obklopenými kvetoucími orchidejemi, banánovníky a poletujícími kolibříky se možná budete chtít štípnout a zjistit, zda to vše není jen sen.
Creel možná není extra malebný ani magický. Nicméně až vystoupíte z vlaku Chepe, uvítá vás vesnička jak z divokého Západu. Oproti zbytku Mexika vás možná překvapí sedlové střechy – Creel se totiž v zimě občas dočká i sněhové pokrývky.
Vesnice je základnou pro výlety po Barrancas del Cobre, soustavě kaňonů rozsáhlejší a hlubší než Grand Canyon. Oblast obývá kmen Rarámuri, jehož příslušníci jsou excelentní běžci a možná jste o nich slyšeli v knize Zrozeni k běhu.