7 tipů jak se neztratit v Národním antropologickém muzeu

Olmécká hlava

Národní antropologické muzeum patří určitě k top turistickým cílům v Mexico City a pokud vás zajímají prehispánské kultury i současné indiánské obyvatelstvo, je jeho návštěva prakticky povinná. Muzeum je ale obrovské a pokud se chcete vyhnout jisté frustraci, je dobré se na jeho návštěvu předem připravit.

A tady je mých sedm tipů jak na to:

1. Vyhraďte si dost času a přizpůsobte mu rytmus prohlídky

V muzeu můžete strávit klidně tři dny. Ne každý je ale takovým nadšencem a má k dispozici takto rozsáhlou časovou dotaci. Pokud tedy máte jen pár hodin, vyrazte připraveni

2. Přečtěte si něco dopředu

Jistě, asi všichni jsme slyšeli o Mayích a Aztécích. Nicméně seznam mexických kultur je trochu delší. Pokud o daných kulturách slyšíte poprvé, je možné, že toho za chvíli na vás bude moc a vše začne splývat. Je tedy dobré mít aspoň nějakou představu o tom, co chcete vidět.

Bůh deště z oblasti Tehuacánu

Bůh deště z oblasti Tehuacánu

3. Nastudujte si uspořádání jednotlivých sálů a zaměřte se na to, co vás zajímá

Samozřejmě můžete začít tak, že vstoupíte do prvního sálu pojednávající o antropologii jako vědě a začnete číst dopodrobna všechny texty a popisky. Takto ale fyzicky ani mentálně do konce nevydržíte a pravděpodobně vám utečou některé zajímavé části expozice.

Aztécký kalendář

Aztécký kalendář

4. Minulost je dole, současnost nahoře

Prehispánské kultury, historii a artefakty z jednotlivých archeologických zón najdete v přízemí, zatímco v prvním patře jsou sály věnovány tomu, jak žijí potomci jednotlivých kultur v současnosti. Pokud máte s sebou děti či jste už trochu unaveni, mrkněte do prvního patra, kde uvidíte modely obydlí, tradiční oblečení či třeba videozáznamy z oslav.

V druhém patře najdete expozici o mexických kulturách

V druhém patře najdete expozici o mexických kulturách

5. Co určitě nevynechat

Nedá se říci, že by určitá kultura byla důležitější než jiná, ale k návštěvnicky nejatraktivnějším určitě patří expozice věnované Teotihuacánu a Aztékům, olmécké obří hlavy a Pakalova hrobka z Palenque.

Olmécká hlava

Olmécká hlava

6. Vyrazte do terénu

Národní antropologické muzeum jsem navštívila celkem krátce po svém prvním příjezdu do Mexika a musím říct, že mi spíše zamotalo hlavu (možná proto, že mi někdo nesepsal výše uvedené rady). Vše mi do sebe začalo zapadat, až když jsem navštívila vícero archeologických zón různých kultur a něco si načetla. 

7. Nezapomeňte na jídlo a pití

V muzeu je sice kavárna, ale pokud ji chcete navštívit, musíte opustit expozici a dovnitř se můžete vrátit pouze s novým lístkem.

Co s nevešlo do budovy, najdete v zahradách muzea

Co se nevešlo do budovy, najdete v zahradách muzea

Jitka Šnobrová
Mou vášní je už 10 let Mexiko. Prozradím vám, jak si ho užít na maximum. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře